DCGS has a long tradition of House Competitions. From the 1920s to the 1970s there were four houses at the school - Challoner, Hampden, Milton and Penn - all named after renowned Buckinghamshire residents. The house system was abolished during the 1970s, but reinstated in 2004. Upon entry to the school, students are allocated to one of six houses - Foxell, Holman, Newman, Pearson, Rayner and Thorne - all of which are named after previous headmasters.

A vast range of competitions are keenly contested during the course of the year with the winning house being presented with the House Shield. There are currently over 70 competitions contested annually, ranging from sports, drama and music to orienteering and code-breaking. It encourages participation from all members of each house and also gives significant opportunities for taking on responsibility with approximately 90 boys and girls involved each year as Captains, Deputy Captains, Mentors or Representatives.

Follow Your House

House Representatives

Foxell

Captains: Michael Fahey, Joshua Larkin and Soham Deshpande

Sixth Form Mentors
Year 7: Qasim Kanani and Isha Qamar
Year 8: Nimrita Ryatt, William Walker and Mihir Malde

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Ali Mahmood and Eshwar Tewari
Year 9: Sri Bharadwaj and Rory Watts
Year 10: Jonathan Breed and Henry Matthews
Year 11: Oakley Denson, Barnaby Dunster, Manas Vyas and Finn Geppert

Staff:  N Akerman,  C Atkinson,  J Blake,  N Buchanan,  M Butler,  G Byrne,  G Cadman,  C Challis,  C Clare,  A Cross,  J Cullen,  J Deadman,  N Hutchinson,  R Laferton,  A McAloon,  C Priggs,  J Smith,  K Snow,  T Spensley,  K Whitby and  K Wojewodka

Holman

Captains: Noah Parry, Niklas Damarell and Amira Bhatti

Sixth Form Mentors
Year 7: Ludo Gibson and Harvey Russell
Year 8: Leon Sommer, James Gibb and Simran Ruparelia

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Lucas Vig and Doga Aydin
Year 9: Daniel Curry and Adam Haines
Year 10: and
Year 11: Louis Nardone and Thomas Redmond

Staff:  F Adi,  K Baker,  C Black,  K Connell,  N Currums,  A Fifield,  R Gledhill,  G Grant,  L Green,  A Greiff,  R Healy,  C Holloway,  K McShane,  F Porter,  J Robertson and  S Webb

Newman

Captains: Oscar Hill, Spencer Norways and Dom Walsh

Sixth Form Mentors
Year 7: Ollie Norton and Liam Potter
Year 8: Henry Barnard, Josh Larkin and Raman Dhillon

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Aaron Mistry and Henry Scott
Year 9: Richard Pennefather and Laurence Butcher
Year 10: Divit Kelmani, Luca Ward and Nathan Cleaver-Brown
Year 11: Timo Eloli and Barney Robertson

Staff:  A Abbas,  D Atkinson,  J Borrell,  J Collins,  E Goodall,  L Harrington,  G Jones,  G Krishnaswamy,  L Krusche,  S Lunnon,  P Malin,  R Morgan,  R Popely,  J Ravenscroft-Hull,  J Sealy,  L Walker,  E Whittle and  N Wimbridge

Pearson

Captains: Luca Pagni, Adam Smith and Cameron Quinn

Sixth Form Mentors
Year 7: Will Wright and Vivika Sahajpal
Year 8: Shaan Patankar, Prashna Jogiya and Kasun Senadheera

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Emmet Clancy and Freddie Findley
Year 9: Joe Wildman and Rahil Vora
Year 10: and
Year 11: Will Perrin Cocon and Ed Bellamy

Staff:  C Beedell,  S Burn,  D Colquhoun,  C Dawes,  J Freeman,  P Gregan,  J Jones,  S Keen,  M Main,  A Mauro,  S Rodgers,  S Sanders,  B Sharp and  G Silvester

Rayner

Captains: James Watson, Ben Webb and Arun Tandon

Sixth Form Mentors
Year 7: Lewis Littman and Sean Dwyer
Year 8: Shalom Kashyap, Oscar Midgley-Masters and Dana Moss

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Gabi El Nagar and Ben Ward
Year 9: Hugo Cole and George Holloway
Year 10: Jake Downton and Sammy Hall
Year 11: Brandon Murphy, Luke Holloway, Patrik Roberts and Alex Shepherd

Staff:  R Ambrose,  L Ashton,  D Beazley,  A Bristow,  C Dale,  L Day,  R Dobby,  M Elliott,  J Flower,  L Hamill,  J Hearn,  S Kamperis,  S McIntosh,  R Nicolson,  J Orr,  L Prime,  D Shepherd,  S Sinden,  K Trueman,  G Unnikrishnan and  N Woodhouse

Thorne

Captains: Rowan McGirr, Sebastian McGrath and Tom Vicary

Sixth Form Mentors
Year 7: Akash Sharma and Navtej Buttar
Year 8: Gerald Daymond and Jaymin Bhatt

Form Representatives
Year 7: and
Year 8: Shiva Nakka and Dylan Fernandes
Year 9: Joe Furmanski and Leo Snowden
Year 10: Edward Newhams and Carson Wong
Year 11: James Morley and Arun Bangay

Staff:  J Anning,  L Binnion,  M Burnett,  T Cornelius,  G Davies-Craine,  J Graham,  A Halpin,  S Hill,  E Hill,  S Kennedy,  A Millar,  T Nicholls,  S Nieboer,  S Paterson,  J Sutcliffe,  M Tansley,  G Wallington-Smith and  L Watson