DCGS has a long tradition of House Competitions. From the 1920s to the 1970s there were four houses at the school - Challoner, Hampden, Milton and Penn - all named after renowned Buckinghamshire residents. The house system was abolished during the 1970s, but reinstated in 2004. Upon entry to the school, students are allocated to one of six houses - Foxell, Holman, Newman, Pearson, Rayner and Thorne - all of which are named after previous headmasters.

A vast range of competitions are keenly contested during the course of the year with the winning house being presented with the House Shield. There are currently over 70 competitions contested annually, ranging from sports, drama and music to orienteering and code-breaking. It encourages participation from all members of each house and also gives significant opportunities for taking on responsibility with approximately 90 boys involved each year as Captains, Deputy Captains, Mentors or Representatives.

Follow your house on Twitter

FoxellHolman
NewmanPearson
RaynerThorne

House representatives

Foxell

Captains: Oliver Lomax, Humza Alam and Paxton William

Sixth Form Mentors for Year 7
Thomas Joy, Greg Ball, Seb Mills and Anish Rajani

Form representatives
Year 7: George Day and George Edwards
Year 8: Rui Araujo and Bailey Cameron
Year 9: Karun Biring and Sam Woodroff
Year 10: Babashola Saleh and Sharan Kalamohan
Year 11: Joshua Drummond and Ben Nicholls

Staff: Mrs Adams, Mrs Akerman, Mrs Atkinson, Mrs Blake, Mr Buchanan, Mr Buckland, Mr Butler, Ms Byrne, Mr Cadman, Mrs Challis, Mr Clare, Mrs Cross, Mr Cullen, Mr Deadman, Mrs Flattery, Mr Laferton, Mrs Pearmain, Mrs Peeris, Mrs Priggs, Lady Redmond, Mrs Smith and Mr Wojewodka

Holman

Captains: Sam Fernandez, Luke Dawson and Sophia Khanzadeh

Sixth Form Mentors for Year 7
Joshua Hartigan, Sam Webb, Sally West and Laura Webster

Form representatives
Year 7: Tom Craddock and Ethan Bullock
Year 8: William Grief-King and Milind Kamath
Year 9: William Craddock and Joshua Britten
Year 10: William Newman and Ewan Mayhew
Year 11: Rishi Shah and Fyraaz Ahmed

Staff: Mrs Adi, Mrs Baker, Mrs Black, Mrs Burton, Mr Bushe, Miss Choluj, Ms Fifield, Miss Gee, Mr Gledhill, Mrs Green, Mr Healy, Miss Kremer, Mrs Lambert, Mr Lowry, Mrs McShane, Mrs Narcisi, Mrs Nicholson, Mr Robertson, Mr Slingsby, Mr Tansley, Mrs Webb and Mrs Whitby

Newman

Captains: Jack Simpson, Sutej Biring and Marcus Tingey

Sixth Form Mentors for Year 7
Ravneek Baht, George Budden, Tyrell Gabriel and Sanaya Patel

Form representatives
Year 7: Seb Mukherjee and Harry Smith
Year 8: Nicholas MacLauchlan and Peter Steward
Year 9: Joshua Massey and Finn Henry
Year 10: Akshay Patel and Sullivan Burnside
Year 11: Harry Doan and Hamish Barnard

Staff: Mr Abbas, Mr Allison, Mr Atkinson, Mrs Borrell, Mr Buckridge, Mrs Burnett, Mr Clayton, Mrs Collins, Mr Goodall, Mrs Harrington, Mr Holloway, Mrs Kingslake, Mrs Krishnaswamy, Mrs Krusche, Mr Lunnon, Mr Malin, Mr Morgan, Mrs Sealy, Mr Sinden, Mr Spenceley, Mrs Walker, Miss West and Mrs Whittle

Pearson

Captains: Joshua Roberts, Omar Halawa and Amar Jhita

Sixth Form Mentors for Year 7
Dilan Alexander, Thomas Galli, Sam Lane and Osama Rahmathullah

Form representatives
Year 7: Seb Mellows and George Kite
Year 8: Saajan Jassy and Luke Corey
Year 9: Cameron Quinn and Appomattox Byrd
Year 10: Daniel Cox and Vandan Somani
Year 11: Trinabh Achari and Dhiren Babbar

Staff: Mrs Beedell, Mr Burn, Mr Colquhoun, Mrs Dawes, Mr Deakin, Mrs Elliott, Mr Freeman, Mrs Gregan, Mrs Jones, Miss Kamperis, Mrs Keen, Mr Keen, Mrs Latham, Mrs Mauro, Mr Parkinson, Mr Pontin, Dr Richards, Mrs Rodgers, Mrs Sanders, Mr Sharp, Mr Silvester and Mrs Swain

Rayner

Captains: Matthew Goodwin-Freeman, Hugo Javaud and Michael Taylor

Sixth Form Mentors for Year 7
Taneisha Atkinson, Amar Jhita, Karnel Sohi and Niamh McGuinn

Form representatives
Year 7: Dante Du Preez and Jake Kearns
Year 8: Abid Zaman and Liam Murphy
Year 9: Luke John and Dylan Woolven
Year 10: Zain Mobarik and Drew Cordiner
Year 11: James Jarman and Charles Page

Staff: Mr Ambrose, Miss Ashton, Mrs Beazley, Miss Bristow, Mr Bristow, Mr Chaplin, Miss Day, Mr Dobby, Mr Duggan, Mr Elliott, Mr Flower, Mr Hamill, Mr Hamill, Mr Hopkins, Mr Hutchinson, Mr Knight, Mrs Nataraj, Mrs Orr, Mr Sharpe, Mrs Shepherd, Dr Thompson and Mrs Trueman

Thorne

Captains: Tom Richards, Jamie Aldred and Toby Carroll

Sixth Form Mentors for Year 7
Alex Beneke, William Gibson and Pranav Revadala

Form representatives
Year 7: Aaron Arora and Joshua Oakley
Year 8: Charles Tollerfield and Anay Toolsee
Year 9: Rory Collins and Jamie Carruthers
Year 10: Jack Payne and Max Iyengar
Year 11: Harvey Hall and Luqmaan Ahmed

Staff: Mr Ampah-Korsah, Mr Anning, Mrs Beasley, Miss Binnion, Mrs Casey, Mr Clayton, Mrs Cornelius, Mr Davies, Mr Graham, Mrs Halpin, Mr Hyndman, Ms Jackson, Mr Kennedy, Mr Millar, Ms Nicholls, Mrs Nieboer, Mrs Paterson, Mr Stephenson, Mr Thompson, Mrs Timpson, Mr Wallington-Smith and Mrs Whitby